Materiály

 

Stavebné, tesárske rezivo

 

Hranoly, fošne, dosky, kontralaty, laty.

Hranoly sú dôležitou položkou stavebného reziva. Ich statické vlastnosti sa využívajú v nosných častiach krovu, alebo drevostavby.

Fošne sú najpoužívanejšie stavebné rezivo. Spolu s hranolmi tvoria základ drevených konštrukcií.
 

Dosky majú rozmanité využitie ako obkladanie, debnenie a podobne.

Strešné laty a kontralaty
Rezivo pílime a sušíme na požadované rozmery podľa objednávky zákazníka.

Dreviny:

Smrek

 

Stolárske materiály

 

Špárovka

Špárovka je lepená doska z masívneho dreva. Slúži ako polotovar na výrobu nábytku, schodíšť a iných interiérových doplnkov. Jedná sa o ekologicky a zdravotne nezávadný produkt. Použité sú dreviny smrek a smrekovec.

Dosky, fošne

Dreviny:
-Smrek, Smrekovec

 

Konštrukčné drevo

 

KVH

KVH je konštrukčné drevo vyrobené z mäkkých drevín (napríklad smrek) používané v moderných drevených stavbách. Vyrába sa metódou nekonečného vlysu pomocou cinkového spoja (podľa normy EN 385).

BSH

BSH sú vrstvené hranoly z ihličnatého, väčšinou smrekového dreva. Vďaka pevným lepeným spojom je drevo trvalo tvarovo stabilné. Lamely sa dĺžkovo nadpájajú cinkovým spojom, rovnako ako KVH.

 

Kľúčové vlastnosti:
-presné rozmery
-atraktívny vzhľad
-cinkovaný spoj umožňuje výrobu v dĺžkach do 12 m
-rozmerová stabilita vďaka automatizovanému sušiacemu procesu (15 ± 3%)
-bez obsahu látok, ktoré by predstavovali zdravotné riziko

Dreviny:
-Smrek
-Smrekovec

Kľúčové vlastnosti:
-vhodné pre rozmerovo stabilné drevené konštrukcie
-vysoká nosnosť v pomere k hmotnosti a cene
-atraktívny vzhľad
-použitie ako skrytý či priznaný prvok
-veľké rozmery prierezu
-vysoká odolnosť voči ohňu

Dreviny:
-Smrek
-Smrekovec

Oblúky

Oblúkové nosníky sa vyrábajú, rovnako ako BSH, z vrstveného dreva. Je možné ich použiť v strešných, alebo mostových konštrukciách. Najmenší polomer krivosti nosných prvkov je 2,5 m.

Kľúčové vlastnosti:
-použitie pri veľkých rozpätiach stavieb
-vysoká pevnosť pri nízkej hmotnosti
-pomerne jednoduché opracovanie
-použitie ako skrytý či priznaný prvok, vysoká estetická hodnota
-vysoká odolnosť voči ohňu a chemikáliám- prírodný recyklovateľný materiál

Dreviny:
-Smrek
-Smrekovec

 

Obklad

Drevo je považované za materiál, pomocou ktorého sa dajú dosiahnuť veľmi flexibilné architektonické riešenia. Môžeme ho na fasáde kombinovať s inými materiálmi, prípadne striedať raster dreveného obkladu vertikálny s horizontálnym. Podstatným argumentom v prospech používania dreva v stavebníctve je jeho tepelná vodivosť. Tá v závislosti od mäkkosti či tvrdosti dosahuje pomerne nízke hodnoty. Drevo nevytvára tepelné mosty, preto ani nevznikajú problémy s jeho prerušením.  Naviac v miernych klimatických oblastiach sa v konštrukcii a na vnútornej strane steny vodná para zráža len minimálne.

 
 

Drevo je považované za materiál, pomocou ktorého sa dajú dosiahnuť veľmi flexibilné architektonické riešenia. Môžeme ho na fasáde kombinovať s inými materiálmi, prípadne striedať raster dreveného obkladu vertikálny s horizontálnym. Podstatným argumentom v prospech používania dreva v stavebníctve je jeho tepelná vodivosť.

Tá v závislosti od mäkkosti či tvrdosti dosahuje pomerne nízke hodnoty. Drevo nevytvára tepelné mosty, preto ani nevznikajú problémy s jeho prerušením.  Naviac v miernych klimatických oblastiach sa v konštrukcii a na vnútornej strane steny vodná para zráža len minimálne.  

Vertikálny obklad     

- Vertikálny drevený obklad je vhodný na finálnu úpravu stien na exteriérovej strane. Profil má hrúbku 25 mm, vyrába sa zo smrekového alebo smrekovcového dreva.

Kanadský obklad       

-Kanadský obklad sa používa na obloženie exteriérov stien v horizontálnom rastri. Hrúbka profilu je 25 mm a použité dreviny sú smrek a smrekovec.

Tatranský profil:         

- Tatranský profil je drevený obklad s perom a drážkou. Jednotlivé kusy do seba zapadajú a vytvárajú priznané spoje v tvare písmena V. Používa sa ako podhľad v podkroviach, priznaných stropoch, či podbitie striech, altánkov a iných stavieb. Profil sa vyrába v hrúbke 19 mm zo smrekového dreva.

Terasové podlahy:    

-Lamely terasových podláh sa kladú na pripravený drevený rošt. Je možné ich kotviť skrutkou, prípadne neviditeľným systémom T-klipov. Používajú sa tvrdšie dreviny ako agát, dub, bangkirai, teak či smrekovec.

 

 

Eurohranoly

Drevina:
Smrek, Červený smrek

Charakteristika  
trojvrstvový, lepený z 3 lamiel, vo fixných dĺžkach od 500 mm do 3 000 mm alebo ako cinkovaný v dĺžke 6 000 mm